Vietnamem po dvou kolech

Vietnamská jízda? To je cestování na dvou kolech po zemi v jihovýchodní Asii, která je v Čechách všem velmi dobře známá. Na mysli je samozřejmě Vietnam, který je v posledních letech světově velmi populární turistickou destinací s 15,5 milióny návštěvníky ročně, avšak pouhý zlomek z nich si pro poznávání této dynamické a rozmanité země vybere ten nejautentičtější způsob - na motorce. S 45 milióny zaregistrovanými motocykly je doslova královstvím všech motorkářů a tak dává absolutní smysl, že poznávat ho právě ze sedla je ten nejsprávnější - a pro nás motorkáře samozřejmě nejkrásnější - způsob. 

Photo 12-06-2019, 15 08 33

Místní doprava se na první pohled zdá opravdu divoká až chaotická a bez jakýchkoliv pravidel. Po prvních pár kilometrech však brzy zjistíte, že i zde funguje určitý řád. Nazývám ho principem proudu připomínající obrovské hejno ryb, které se neustále přizpůsobuje svému okolí. Ano, je pravdou, že často k tomu potřebujete použít klakson (Vietnamci jezdí konstantně s palcem připraveným na klaksonu), ale všichni na to jsou zvyklí a bez velkých emocí to jednoduše funguje. 

V září roku 2018 jsme se i my rozhodli poznat tuto krajinu a to konkrétně severní Vietnam. Proč zrovna sever? Odpověď je jasná: hory, nekonečné zatáčky, průsmyky a nejmalebnější období v roce, kdy rýžová pole pokrývající celý sever a dozrávají do zlatavé barvy. Vytvořili jsme malou partu kámošů ve složení mě jako průvodce, mého kamaráda Ervína z Klasick Wheels crew, Klasick štamgasta a kámoše Zdendy Mikšovského a ještě jednoho kamaráda Matěje. 

Já, Ervín, Matěj a Mikša.

Já, Ervín, Matěj a Mikša. 

Náš plán byl udělat 3 týdenní okruh z Hanoje po celém severu s nájezdem okolo 2000 kilometrů. Zvolili jsme tak nejflexibilnější a nejdostupnější kombinaci na místním trhu - malé, lehké a pohodlnné enduro Hondu XR 150. Motorky jsme měli, zabalili batohy a už jen vyrazili na velké dobrodružství! 

Photo 12-06-2019, 15 27 52

Dobře, ze začátku jsme si ještě trochu užívali dovolenkový mód, ale všechno mělo svůj čas. 

Místní příroda je opravdu nádherná a doslova každý den se krajina mění. Jeden den jedete dlouhými rovinatými údolími, druhý zas vysoko stoupáte a zase klesáte úzkými průsmyky, třetí zdoláváte obrovské jezero místním “trajektem”. Do toho vám do cesty skáčou krávy, bůvoli, prasata, slepice anebo prostě místní, kteří jsou na projíždějící motorky tak zvyklí, že je vlastně skoro už ani nevnímají. 

Photo 12-06-2019, 15 27 30

Nádherná horská krajina se nejlíp poznává ze sedla motorky. Každopádně pozor na divoká zvířata! :-)